زگیل تناسلی

همه‌چیز راجع به زگیل‌های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان دهانه‌ی رحم

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع‌ترین عفونت مقاربتی است. آن‌قدر شایع که تقریباً تمام افرادی که رابطه‌ی جنسی دارند، در زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند. HPV انواع متفاوتی دارد. بعضی از آنها عامل ایجاد زگیل تناسلی و برخی عامل ایجاد سرطان هستند. و البته واکسن هم دارد!
در حین سکس واژینال، مقعدی یا دهانی امکان انتقال این ویروس وجود دارد، اما احتمال انتقال آن در حین سکس دهانی کمتر است.
هرکسی، حتی کسی که فقط با یک نفر رابطه‌ی جنسی داشته است، ممکن است به عفونت HPV مبتلا شود. دانستن این نکته مهم است، چرا که خیلی‌ها پس از ابتلا دچار شرم می‌شوند و خود را سرزنش می‌کنند. به علاوه ممکن است در رابطه با شریک جنسی خود دچار مشکل شوند. نکته‌ی دیگر اینکه، فرد ممکن است سال‌ها بعد از ابتلا به عفونت علامت‌دار شود؛ پس نمی‌شود به صورت قاطع گفت که در چه زمانی و از چه کسی ویروس انتقال یافته است.
در اکثر موارد، HPV علامت یا مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. اما در برخی موارد این ویروس می‌تواند باعث ایجاد زگیل یا سرطان شود.
ویروس HPV می‌تواند در دستگاه تناسلی زنان، و با شیوع بسیار کمتری در آلت تناسلی مردان، سرطان ایجاد کند. در اغلب موارد سال‌ها طول می‌کشد تا HPV باعث بروز سرطان شود. برای همین به زنان توصیه می‌کنند که با آزمایش منظم پاپ‌اسمیر از سلامت دهانه‌ی رحم اطمینان حاصل کنند. سرطان دهانه‌ی رحم بسیار کشنده است، به همین خاطر انجام پاپ‌اسمیر جزء غربالگری‌های ضروری به شمار می‌آید.
به علاوه HPV به واسطه‌ی سکس دهانی می‌تواند باعث ایجاد سرطان دهان و حلق شود. در ژوئن سال ۲۰۱۳، مایکل داگلاس، بازیگر امریکایی، در مصاحبه با گاردین گفت که عامل ایجاد سرطان حلق او احتمالاً HPV بوده و از طریق سکس دهانی به او منتقل شده است.

مایکل داگلاس، بازیگر امریکایی، در مصاحبه با گاردین گفت که عامل ایجاد سرطان حلق او احتمالاً HPV بوده و از طریق سکس دهانی به او منتقل شده است.

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت HPV می‌توان از کاندوم استفاده کرد، اما اولین و موثرترین راه پیشگیری واکسیناسیون است. واکسنی به اسم گارداسیل، علیه چهار نوع از ویروس‌های HPV که عامل سرطان دهانه‌ی رحم و زگیل تناسلی هستند، ایمنی ایجاد می‌کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) توصیه می‌کنند که تزریق واکسن قبل از ۲۶ سالگی انجام شود. منطق قضیه آنست که می‌گویند اگر کسی تا ۲۶ سالگی واکسن نزده باشد، احتمالاً با ویروس در تماس قرار گرفته. اما به خاطر نوع فرهنگ کشور ما و شروع فعالیت جنسی از سنین بالاتر، احتمالاً‌ تزریق این واکسن در سنین بالاتر هم کارساز باشد.
ایالات متحده پس از اجرای برنامه‌ی واکسیناسیون علیه HPV شاهد کاهش چشمگیر نرخ ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم در زنان بود. متأسفانه علی‌رغم شیوع بالای عفونت HPV، این واکسیناسیون در کشور ما به صورت دولتی انجام نمی‌شود؛ اما این واکسن را هم می‌توان به صورت آزاد تهیه کرد. قیمت هر دز آن حدوداً سیصد هزار تومان است و باید در سه نوبت در ماه‌های ۰، ۲ و ۶ تزریق شود.
شاید اولین سوال برای کسی که به زگیل تناسلی مبتلا شده، این باشد که اگر در جهت درمان آن اقدامی نکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
زگیل تناسلی در صورتی که درمان نشود، ممکن است از بین رود، باقی بماند، اندازه‌ی آن بزرگ‌تر شود یا تکثیر پیدا کند. برای همین بهترین راه اقدام برای درمان است.
برای از بین بردن زگیل تناسلی می‌توان از روش‌هایی مثل درمان با لیزر، کرایوتراپی، یا پماد موضعی استفاده کرد.
نباید به زگیل تناسلی دست زد، چرا که لمس ضایعه باعث انتقال و انتشار ویروس به دیگر سطوح پوست می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.