من هم واکسن آنفلوانزا بزنم؟

اگر ۳۰ هزار تومان به‌تان فشار مالی وارد نمی‌کند، بله!

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که هر ساله افراد زیادی به آن دچار شده و عده‌ی زیادی بر اثر ابتلا به آن می‌میرند. به علاوه این بیماری هزینه‌ی زیادی به سیستم درمانی کشور وارد می‌کند؛ اما از آنجا که هزینه‌ی واکسیناسیون بسیار بیشتر از درمان است، برنامه‌ی جامع کشوری برای واکسیناسیون علیه آنفلوانزا وجود ندارد و هرکس بنا بر تمایل می‌تواند آن را به صورت شخصی خریداری کند.
واکسیناسیون علیه ویروس آنفلوانزا می‌تواند از ابتلا به آن پیشگیری کرده یا در صورت ابتلا، از شدت بیماری بکاهد.
به دو دلیل واکسیناسیون علیه آنفلوانزا باید به صورت سالانه انجام شود. اول اینکه ایمنی به وجود آمده توسط واکسن در طول زمان رو به اضمحلال می‌گذارد و دوم به این خاطر که ویروس‌های عامل این بیماری هر سال دستخوش تغییر می‌شوند.
بهترین زمان برای واکسیناسیون، بنا بر اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) تا پایان ماه اکتبر است. در ایران توصیه می‌کنند که واکسن را اواخر تابستان یا اوایل پاییز تزریق کنید. البته واکسیناسیون پس از این دوره نیز سودمند خواهد بود.
از زمان تزریق تا ایجاد ایمنی حدود دو هفته زمان لازم است و تزریق واکسن لزوماً به این معنا نیست که فرد به آنفلوانزا مبتلا نخواهد شد.
سه برندی که معمولاً به ایران وارد می‌شود عبارتند از: Vaxigrip فرانسوی، Influvac هلندی و Agrippal ایتالیایی. نظر همکاران راجع به اینکه کدام یک از این برندها بهتر و اثربخش‌تر هستند، متفاوت است. اما برند واکسن شاید در کاهش ریسک ابتلا، تفاوت چندانی نداشته باشد. حداقل CDC هیچ ارجحیتی قائل نیست.
واکسن آنفلوانزا را هر کسی می‌تواند به خودش تزریق کند، اما مثل هر ماده‌ی دیگری امکان ایجاد واکنش‌های شدید آلرژیک (هرچند بعید) نسبت به این واکسن نیز وجود دارد. اگر اهل ریسک نیستید، می‌توانید در یک مرکز درمانی به تزریق واکسن اقدام کنید.
نکته‌ی مهم راجع به نگهداری واکسن، لزوم قرار گرفتن آن در محیط سرد قبل از تزریق است. واکسن آنفلوانزا در دمای بالا ضایع می‌شود اما می‌توان آن را در یخچال خانگی و به دور از یخ‌زدگی نگهداری کرد.
قیمت این واکسن حدود ۳۰ هزار تومان است و در اکثر داروخانه‌ها پیدا می‌شود.
افراد زیر ۶ ماه و افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند نباید از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.