راه آسان ترک سیگار

معرفی کتاب «راه آسان ترک سیگار» الن کارر

دوست دارید که سیگار را ترک کنید؟ از ترک سیگار هراس دارید؟ قبلاً در ترک سیگار شکست خورده‌اید؟ از غیرسیگاری‌های اطرافتان که شما را بی‌اراده می‌دانند، خسته شده‌اید؟ نمی‌دانید که بدون سیگار چه‌طور می‌توانید استرس را تحمل کنید؟ اوقات بیکاری را بدون سیگار نمی‌توانید تصور کنید؟ برای تمرکز حتماً باید سیگار بکشید؟ اگر سیگار نکشید نمی‌توانید آسوده باشید؟ سعی دارید تا با کم سیگار کشیدن از مضرات سیگار جلوگیری کنید؟ فکر می‌کنید اگر سیگار را ترک کنید، فداکاری کرده‌اید؟ بدون سیگار نمی‌توانید از غذا خوردن یا مهمانی لذت ببرید؟ یواشکی سیگار می‌کشید؟ سیگار کشیدن را یک عادت اجتماعی می‌دانید؟ قصد دارید در آینده‌ای نامعلوم که اوضاع بهتر است، سیگار را ترک کنید؟ می‌ترسید بعد از ترک سیگار دچار اضافه‌وزن یا چاقی شوید؟

اگر جوابتان به هر کدام از سوالات بالا مثبت است، کتاب «راه آسان ترک سیگار الن کار» را به شما پیشنهاد می‌کنم. چیزی که این کتاب را از بقیه متمایز می‌کند، رویکرد نویسنده به «ترک سیگار» است. به نظر نویسنده، اراده برای ترک سیگار کافی نیست. چون کسی که با اراده سیگار را کنار می‌گذارد، همچنان به سیگار کشیدن مایل است و در ادامه‌ی راه، مدام خود را در حال فداکاری می‌بیند. چنین تلاشی، حتی اگر موفق باشد (که اکثراً نیست)، فرد را به آرامش نمی‌رساند.

«راه آسان الن کارر» اینست که کاری کند که نخواهید سیگار بکشید. یعنی میل به سیگار کشیدن را در شما از بین ببرد. برای این کار نویسنده سعی می‌کند تا به شما نشان دهد اصلاً چرا سیگار می‌کشید. و بعد به تحلیل این دلایل که به زعم او واهی هستند، می‌پردازد.

نویسنده از شما می‌خواهد که در هنگام مطالعه‌ی این کتاب سیگار را کنار نگذارید. او شما را دعوت می‌کند تا نخست به مطالبش توجه کنید و در انتهای کتاب قضاوت را به شما خواهد سپرد.

به زعم الن کارر، کشیدن سیگار بیش از آنکه یک عادت باشد، یک اعتیاد است. اعتیادی که دو بعد فیزیولوژیک و روانی دارد. بُعد فیزیولوژیک اعتیاد به سیگار، مدت کوتاهی پس از ترک از بین می‌رود. او به شما یاد خواهد داد که چگونه ساختارهای ذهنی‌ای که بعضاً باطل هستند را بشکنید و بر اعتیاد روانی غلبه کنید.

این کتاب با نام «راه آسان ترک سیگار» به دست محسن قنادیان ترجمه و توسط نشر طراحان به چاپ رسیده است. البته من نسخه‌ی اصلی این کتاب را مطالعه کرده‌ام. فایل نسخه‌ی الکترونیک کتاب اصلی را می‌توانید از کانال تلگرام @pezeshkejavan دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.